CV-Artsmart, luxusní import z Adobe Illustratoru

10.1.2013· Autor: Pavel Zoch, Ph.D.· Počet komentářů: 10

CINEMA 4D Days roadshow byly ve znamení demonstrace, že 3D grafika může být velmi přínosná i pro uživatele mající své vlastní domovské cítění v oblastičirého 2D. Hlavně se to samozřejmě týká relkamní oblasti a grafiky. V období Vánoc byly přednesené argumenty podpořené z úplně jiné strany. Serverem Cineversity.com, který přišel s dárečkem, pluginem pro velmi dobrou možnost importu dat Adobe Illustratoru přímo do CINEMY 4D. Ulehčí nám to život, v některých případech zásadně.

V prvé řadě, kde plugin najdeme. Plugin nalezneme na stránce http://www.cineversity.com/vidplaylist/cv-artsmart, pro stáhnutí je nutná registrace, ale jinak je tento plugin zdarma. Instalace pluginu je klasická, stačí jej umítit do adresáře Plugins CINEMY 4D a rozbalit. Následne jej nalezneme v menu pluginů CINEMY 4D. Klasické umístění.

Práce s pluginem je velmi snadná, než ale začneme podívejme se do Illustrátoru.

Předpokládejme, že máme v Illustrátoru soubor s několika vrstvami. Práce s vrstvami je v tomto případě potřebná ba skoro až nezbytná, protože CINEMA 4D a použitý plugin tyto vrstvy přebírá a zpracovává je také v CINEMĚ 4D. Uložíme si data, klidně ve stávající verzi Illustratru CS6 a přejdeme do CINEMY 4D.

Zde máme dvě možnosti. Můžeme totiž použít importní plugin pro pouhý import křivek do programu a nebo můžeme použít objekt, který bude dané křivky rovnou zpracovávat.

V obou případech se ale dojde k tomu, co jsme již avizovali. Tedy, že importovaný soubor bude členěn podle vrstev, které jsme si vytvořili v Illustratoru a v jednotlivých nadřazených objektech které nesou jména těchto vrstev jsou křivky, které opět patří do té správné vrstvy. Vše je členěné vyloženě shodným způsobem, jako v případě Illustrátoru.

První cesta je vyloženě výborná v případě, že potřebujete do CINEMY 4D dostat data, která si připravíte v třetí aplikaci (například CADu). Ty totiž můžeme případně exportovat v podobě PDF, převést v AI na data illustrátoru a pak vše jen pohodlně importovat do CINEMY 4D. Pro mne osobně, je tato možnost opravdu výjimečná. A navíc, jelikož jsou většinou hladiny CAD souborů exportované do vrstev, je vše ještě lepší, že si mohu snadno vypínat jednotlivé segmenty výkresu.

Druhý objekt, nebo pokud chcete příkaz, je možná ještě o něco lepší. Umí totiž jednotlivé křivky rovnou zpracovávat a co více, umí je animovat, různě distribuovat a to jednak na úrovni jednotlivých vrstev, tak na úrovni obsahu těchto vrstev. Skvělý je také systém tvroby materiálů, protože ty vytvoříme pouhým jedním kliknutím a vytvoří se takové materiály, které plně odpovídají barvě, kterou jsme objektům přiřadili v Illustrátoru.

Požadujete více? Například propojit Illustrátor se CINEMOU 4D tak ,že úpravy v jednom se projeví ve druhém? I to je možné, protože plugin v tomto objektu obsahuje možnost aktualizace dat, aniž by se ztratili úpravy již dokonané.

Animační možnosti jsou také výtečné, objekt můžeme ovlivňovat pomocí modifikátorů modulu MoGraph (Broadcast, Studio).

Na jeden nástroj zdarma je toho více než dost. Jednoznačně vynikající pomocník.

Pavel Zoch, Ph.D. Úplnej a naprostej .....

E-mail: pzdm(zavinac)digitalmedia.cz | Web: www.3dsoftware.cz | ICQ: 248707187 |

Motto: "Co ve věčnosti leží, mrtvé není, v záhadě věků i smrt se ve smrt změní." (H.P.L.)

Komentáře k článku  
Nenajdu to Ghrrroul | 13.1.2013 23:23
odkaz pzdm | 14.1.2013 9:57
Už jsem našel Ghrrroul | 14.1.2013 10:06
zmatený pzdm | 14.1.2013 10:36
zachování měřítka jancico | 15.1.2013 13:59
měřítko pzdm | 15.1.2013 14:04
měřítko jancico | 15.1.2013 14:59
přesnost pzdm | 15.1.2013 17:29
výkresy CAD freebee | 4.2.2013 22:23
cad pzdm | 6.2.2013 22:48

Přihlášení uživatele