CINEMA 4D R17 – Metaball

24.9.2015· Autor: Pavel Zoch, Ph.D.· Přidat komentář

O metaballu se vždy říkalo, že se jedná o systém který generuje okolo každého bodu objektu slupku a tato slupička je viskozně napojená na slupičku sousedícího bodu. To samozřejmě platí stále, ale ne tak zcela. Metaball CINEMY 4D R17 je podstatně dále a umí toho mnohem mnohem více, než říká název tohoto tradičního objektu.

Tak tedy Metaball a kapaliny? Už určitě nejenom ty. Ale zpátky na počátek. Je metaball až tak moc přepracovaný? Ano je, v oblasti technologické opravdu velmi. Na stranu druhou se stále jedná o singlethreadový objekt a jako takový není nějak zvlášť rychlý. To mne stále velmi mrzí a je jednou z věcí, kterou bych opravdu ocenil. Je to drobnost, jistě, ale v jeho případě opravdu zásadní.

K těm pozitivům patří několik výtečných drobností. V prvé řadě je to možnost využití přesných normál. Kdo tuto volbičku nezkusí, neocení její význam.

Metaball funguje, jak známo, ve stylu voxelové prostorové mřížky. Jenže tento efekt tak může generovat různě rozmístěné polygony a ve výsledku to může vést k chybám – vizuálnímu lámání v ploše díky phong stínování. Bylo by ideální, pokud by bylo vyhlazení závislé na celkovém tvaru (ideálním) a nikoliv výsledné segmentace. A přesně tohle umí zmíněná volba. Změna v kvalitě je dramatická.

Další dvě novinky jsou ukryté ve vlastnosti Metaball (nikoliv objektu). A jsou to novinky zásadní. Jen nebýt té rychlosti... No ona právě není.

Zanechme nářků. Ve vlastnosti Metaball najdeme volby pro provedení metaballu podél hrany (ty de facto vytvoříme simulaci jakési atomové mřížky), která je ale dynamicky a hlavně „viskozně“ napojená na další metaball objekty. Je to skvělý trik.

A druhá možnost? Metaball slupka je vytvořena podle polygonového povrchu – resp. elementárního plochy – trojúhelníku. Jsme tak tedy schopni pomocí měkkého metaball efektu pospojovat všechny možné typy ploch. Klasické metabally okolo bodu – tedy měkké kulové povrchy s mřížkou a nakonec i se solidní plochou. Vše je samozřejmě stále závislé na nastavení prostorové mřížky, přesto je efekt opravdu perfektní...

Že je škoda s návodem skončit již zde? Je to pravda. Abyste neřekli že jsem nepropojil metaball s nějakou další novinkou, tak závěr našeho návodu se věnuje právě tomuto tématu. Propojení metaballu s nástrojem pro nanášení křivky. Výsledek je skvělý. A animovatelný.

Pavel Zoch, Ph.D. Úplnej a naprostej .....

E-mail: pzdm(zavinac)digitalmedia.cz | Web: www.3dsoftware.cz | ICQ: 248707187 |

Motto: "Co ve věčnosti leží, mrtvé není, v záhadě věků i smrt se ve smrt změní." (H.P.L.)

Komentáře k článku  

Přihlášení uživatele