Malá antivánoční soutěž, vyhlášení

9.1.2007· Autor: Pavel Zoch, Ph.D.· Počet komentářů: 6

Ten den začalo všechno špatně, nejdříve se mi nechtělo stávat, pak se mi nechtělo pracovat a skončilo to tak, že objednané UFO nepřiletělo. No chápete to? Na co se dnes můžete spolehnout.

Bohužel soutěž nedopadla, to bych asi měl říci hned, než se začteme do dalších řádků. Dal jsem si podmínku nejméně 12 obrázků a pokud bych měl být skutečně neoblomný v dodržení zadání,  což bych asi měl. Ale pak bych zase nedal najevo to, že si vážím oněch jednotlivců, kteří se nakonec zúčastnili a že většinou odevzdali moc pěknou práci.

Takže cože se nám dostalo do ruky? Popíši, a nechám na oněch jednotlivcích, zda budou a nebo nebudou chtít nám přenechat své výtvory do download sekce (dejte mi echo na mail či do diskuze). Sice jim nemohu díky stanoveným pravidlům (tedy vítězům) ničeho přislíbit ve smyslu výhry, ale je domluveno, že pokud budou mít zájem o nové DVD které připravujeme, či něco v obdobném duchu (textury a podobně), můžeme je do jisté míry zvýhodnit za jejich snahu a přínos komunitě. Již nyní je jasné, že ceny (ve smyslu nominálním) DVD budou hned dvě, jedna pro účastníky aktuálních školení a jedna obecná. Ti, co se zúčastnili soutěže jsou tedy oprávněni se přihlásit, až nadejde čas (předpokládám do konce měsíce) o zvýhodněnou cenu… K připravenému DVD s tématem CINEMA 4D R 10 lze říci, že se bude jednat o cca 8 hodinový výukový materiál věnovaný podrobně ovládání a modelingu v C4D poslední verze. Vím že to je pro některé nošení dříví do lesa, ale snažím se alespoň nějak kompenzovat jejich snahu a jistě se lze domluvit o podobném bonusu přeneseném na něco jiného. Stačí se mi ozvat…   

Celkem mi poslali modely čtyři uživatelé, doufám že nebude vadit, že použiji jen jejich nicky, protože ne všichni mi poslali popisy svých scén a své osoby. Tedy tito slavní jedinci jsou Elektronek, Keram, Drozi a Bezo. A musím přiznat, že většinou jsou modely velmi slušné a jen občas k nim mám co vytknout. Přesto to asi udělám a to ne proto, abych někoho haněl, ale spíše proto, že uživatel udělal zbytečně banální chybu, které by se měl vystříhat.

Elektronek

Milan nám poslal poměrně jednoduchý model, no vypadá jako hodiny, ale hodiny to nejsou :-), prozradil že se jedná zcela původně o přístroj na propočet kroků a ušlé vzdálenosti. Snad jsem to příliš nepřekroutil. Model je poměrně jednoduchý, ale zároveň i poměrně efektivní a dobře konstruovaný takže je vidět, že v tomto ohledu Milan velmi dobře ví, co dělá. Jediné co si myslím je, že tomu přístroji chybí zadní víčko :-). Tedy zde je rovná plocha, ale čekal bych uzávěr se vstupem do strojku, ale to je možná jen má představa evokovaná podobností s hodinkami.

elektronek

Keram

Keram alias Marek nám poslal hned dva modely a oba jsou poměrně zajímavé, zejména ten první. I na Markovi je vidět, že má už nějakou zkušenost, přesto bych mu několik drobností vyčetl, ale to až v okamžiku, kdy si modely popíšeme.

Dostali jsme tedy modely bicyklu značky kostitřas a také starého gramofonu. Model gramofonu podle mého nevychází moc z reálné předlohy, nevím zda někdy byla skříň strojku kruhová a také se mi trochu příčí pojetí rezonační trouby, ale bicykl se podařil, i když i zde bych měl drobné výtky.

keram

A jaké? Nikoliv v oblasti samotného modelu a jeho vytvoření, ale spíše v optimalizaci. Marek totiž (možná zapomněl, ale příklad na připomenutí je to pěkný) u tvorby výpletu kol na jednu velmi důležitou věc. A to, že v případě protažení profilu po jiné křivce (výplet) je pro nastavení segmentace výsledného modelu nutné pracovat s vnitřní interpolací vstupujících křivek. A zde došlo k oné poměrně zásadní chybě, kdy drát výpletu silný několik málo milimetrů (v reálu) byl tvořen objektem kružnice, s Adaptivní interpolací a nastavením úhlu 5, tedy šlo vlastně o 72 stěn. Pokud si dále uvědomíme, že cesta byla lomená křivka o minimálně 2 segmentech, pak je jeden drát výpletu tvořen 144 polygony bez započtení závěrů. A těchto drátů bylo v modelu poměrně mnoho, na velkém kole 28, tedy celkem 4032 polygonů (nejméně) jen po délce těchto drátů. Pokud bychom předpokládali diskové uzávěry, pak je to nejméně 8064 polygonů na jednom kole (za předpokladu, že mají cesty jen 2 segmenty). A kola máme dvě, takže nejméně cca 16000 polygonů jen v „drátech“. Pokud si uvědomíme, že stačilo použít řekněme 8-stěn či nastavit vyšší hodnotu úhlu a tím zásadně zmenšit množství polygonů v drátech (což by se ještě více projevilo při plném renderu včetně raytracingu), tak byl model v této části opravdu zásadně předimenzovaný a zbytečně zpomaloval výpočet. Bohužel tato chyba se opakovala i v jiných místech (spirály pod sedlem). Naopak musím kladně ohodnotit využití generátorů (Symetrie, Pole). Buď jak buď, pokud mám hodnotit model jako takový, je velmi pěkný, jen se bohužel dráty výpletu na předním kole protínají, což je škoda.  

kolo

Bezo

Je to docela vtipné, ale pravdou je, že se nám vzhledem k malému počtu zúčastněných docela zajímavě sešla témata. Protože Bezo a i další uživatel Drozi nám poslali vlastně to samé, i když, se vší úctou, model Beza je opravdu výborný takže svého konkurenta ponechává poněkud pozadu. Jedná se o automobil BMW, neptejte se mne jaké řady a z jakého roku, ale celkově je model poměrně vydařený. Nejsem si úplně jistý všemi drobnostmi, ale jelikož nemám automobily v oku, tak modelu budu věřit. Samotná konstrukce modelu je na vysoké úrovni, jen je škoda, že je model apriori připraven jen pro statické snímky, kola jsou generovaná symetrií. Ale požadavkem byl model, takže v tomto směru a v daném spektru příspěvků absolutorium.

bmw

Škoda jen, škoda jen že se nejedná o model vniklý vyloženě pro tuto soutěž, ale jelikož nebyl nějak zvlášť publikovaný, tak by se stejně do našeho původního zadání vešel. Myslím, že tento model je modelem vítězným, sice jen pomyslně, ale vadilo by mi, pokud bych jej alespoň verbálně nevyhodnotil…

Co jsem právě napsal asi měl ve své mysli i Bezo, takže mu to nedalo a připravil ještě druhý model, který nám také poslal. A i tento se sešel s již popisovaným modelem, tentokráte modelem Milana Soukupa. Tedy jednalo se o hodinový strojek, sice momentálně poněkud nefunkční, ale nikoho nemohl nechat na pochybách, že by fungovat mohl, kdyby byl pohromadě.

hodiny

Drozi

A poslední mohykán na holení… Tedy holení, oni si indiáni chlupy trhali, takže i vousy, co jsem jako dítě četl… A tímto mohykánem je Drozi, který nám, a to je právě ten vtip, poslal do soutěže také auto. A to ledajaké. Nějaké to BMW, aby se nám ty Bavorské motorárenské závody nepletly. Tento model má jedno malé překvapení, speciálně pro mne přání k Vánocům, no ty jsou už za námi, takže jsem to pro další smazal :-), ale všiml jsem si, takže to svůj mírně provokační účel splnilo, že…  

Ale k modelu. Jedná se opět o automobil, takže si nejsem jistý všemi těmi tvary záhyby a kolečky, ale mám trochu pocit, že model není úplně přesný. Zejména v oblasti masky a plechu nad světlomety mám pocit, že se tvar poněkud nepřirozeně kroutí. Model není úplně špatný, to bych nechtěl tvrdit, ale některé jeho partie se nejeví přesvědčivě a to je prostě to, co se nesmí u počítačového modelu stát, protože tím padá iluze, a to klidně iluze nereálná…

bezo

A konec

Takže závěr. Mrzí mne, že to dopadlo jak to dopadlo. A asi ještě více mne mrzí to, že to již odrazuje i některé naše uživatele, o které bych nerad přišel, protože je považuji za osobní přátele. Co se ale dá dělat. Chtěl jsem připravit něco tématicky netradičního, což se, bohužel trochu tradičně, nepovedlo. Takže zase někdy příště, třeba až bude DVD. Zatím děkuji těm statečným, kteří se nezalekli.

Pavel Zoch, Ph.D. Úplnej a naprostej .....

E-mail: pzdm(zavinac)digitalmedia.cz | Web: www.3dsoftware.cz | ICQ: 248707187 |

Motto: "Co ve věčnosti leží, mrtvé není, v záhadě věků i smrt se ve smrt změní." (H.P.L.)

Komentáře k článku  
dik Keram | 9.1.2007 17:23
Re: dik pzdm | 9.1.2007 17:37
Re: Re: dik Cris | 9.1.2007 17:55
Re: Re: Re: dik Keram | 9.1.2007 18:08
vdaka bezo | 10.1.2007 11:08
Re: vdaka Elektronek | 14.1.2007 10:18

Přihlášení uživatele